Vsaka rana mora biti pravočasno in kvalitetno oskrbljena
Rane, ki nastanejo po operaciji, jih je potrebno negovati z ustreznimi sredstvi za celjenje tako dolgo, da se uspešno zaceli in da ni več nevarnosti za okužbo. V kolikor je rana še vedno sveža in ni zaprta, potem je večja nevarnost, da pride do okužbe ali resnih infekcij.
Ko se rana pravilno oskrbi, se posledično zmanjšajo bolečine in neprijetni občutki na koži, ki so posledica zategovanja, srbenja ali skelenja. Kvalitetna sredstva za hitro celjenje ran bodo poskrbela, da bo zaščita pred zunanjimi vplivi najboljša.
Kako oskrbeti rano se lahko nauči prav vsak, le pravilno moramo postopati skozi celoten proces celjenja rane. Na začetku je izredno pomembna priprava, da imamo vse takoj pri roki in da znamo to tudi uporabiti. Le tako lahko rano hitro oskrbimo brez komplikacij. V drugi fazi sledi čiščenje rane, kjer odstranimo vse mehanske nečistoče iz rane; to so prašni delci, kamenčki, drobne vejice, itd.
Priprava za oskrbo rane: preverimo medicinski material, če ga imamo dovolj na razpolago: zloženci za čiščenje rane, zaščitne rokavice, povoje, kirurški lepilni trak, škarje, plastično vrečko, destilirano vodo, itd.
Čiščenje rane: rano najprej nežno očistimo z vodo in nevtralnim milom; najbolje z destilirano vodo. Po rani ne smemo drgniti in jo namakati; ampak samo obrisati nečistoče. Ne smemo uporabljati čistilnega alkohola in sredstve, ki bi peklo in še dodatno poškodovalo rano. Rano obvezno posušimo s čisto gazico, da je suha.
Uspešno celjenje rane je odvisno od dejavnikov
Hitra oskrba.
Pravilno očiščena rana.
Uporaba kvalitetnih sredstev, ki pospešujejo celjenje rane.
Velikost rane, globina, intenzivnost poškodbe.
Starosti bolnika.
Če bolnik jemlje kakšna zdravila.
Redna kontrola celjenja rane tekom procesa.
Nasveti za uspešno celjenje rane
Pri postopku celjenja rane ne moremo prehitevati. Vsaka rana se celi po postopku brazgotinjenja, pa naj bo to samo površnska rana, praska, globoka ureznina ali kirurški rez. Nega rane je pomembna od začetka, ko jo oskrbimo in vse do končnega celjenja, ko se lepo zapre in je estetsko zadovoljiva.
Vsaka rana potrebuje določen čas in počitek, da se zaceli. Med tem časom ne smemo dvigovati težjih stvari, imeti fizične napore ali telovaditi, saj bi se lahko rana odprla, okužila in povzročila dodatne okužbe. V tem času moramo počivati, jesti pravilno hrano. Pomagamo si lahko s tem, da uživamo več hrane z dodatkom vitamina C in beljakovin, ki pospešujejo celjenje rane.
Poskrbimo, da mirujemo in da okončine ne premikamo. Pomagamo si z pripomočki tako, da podložimo roko, nogo, ali pa si zavežemo trikotno ruto okrog glave.
Celjenje ran pri otrocih
Odrgnine, padci, podplutbe, ureznine, vse to so poškodbe, ki so del otroštva, so del vsakdanjega dne.
Na srečo so to le majhne rane, ki se bodo kaj hitro zacelile po hitri oskrbi. Te manjše rane ne zahtevajo obiska zdravnika in jih lahko že mi "starši" uspešno oskrbimo. Včasih postane dvom kaj najprej narediti. Ali rano najprej očistimo, ali jo prekrijemo, ali pustimo, da se posuši. Kaj storiti?
Otroci so zelo odporni na poškodbe in majhne ranice, in če jih pravilno oskrbimo ni nevarnosti za zaplete.
7. korakov za oskrbovanje otroških ran
1. Umijte si roke: predenj začnete z okrbovanjem rane, si obvezno najprej umijte roke, da bakterije ne pridejo v stik z rano.
2. Zaustavite krvavenje: če so odrgnine le površinske, se krvavitev ponavadi ustavi sama že po nekaj minutah. Kadar gre za močnejšo krvavitev pa s sterilno gazo pritisnite na rano, da krvavitev ustavite.
3. Očistite rano: da preprečite okužbo, rano očistite s tekočo vodo, da odstranite vse mehanske delce in tujke iz rane. Področje okoli rane pa lahko operete z nevtralnim milom. Ne uporabljajte alkohola, vodikovega peroksida in podobna sredstva za razkuževanje, saj povzročajo draženje in bolečino.
4. Nanesite antiseptično kremo ali gel: po čiščenju nanesite v tankem sloju kremo, da prepreči okužbo.
5. Rano prekrijte s povojem: ko je rana očiščena, jo obvežite. Na površinskih ranah pa tega ni potrebno storiti, saj se manjše rane hitreje zacelijo na zraku. Kadar gre za bolj globoko rano, nanj položite sterilno gazo in jo zavijte s povojem, ki ga morate menjati vsaj enkrat dnevno. Ko se rana začne zmanjševati, jo odvijte iz povoja in pustite. Ker je rana izpostavljena zraku, se bo naredila krasta.
Pri tem vam bo pomagala krema "Hemagel za hitro celjenje ran", ki ima lastnost vlažnega celjenja in preprečuje nastanek krast.
6. Otroku dajte čim bolj hranljivo hrano: v določeni hrani so snovi, ki pospešujejo celjenje rane. Zato dajte otroku čim več hranljivih sestavin.
7. Opazujte celjenje rane: pogosto spremljajte rano tekom dneva, vsak dan, dokler ni popolnoma zaceljena. Najpogostejši simptomi okužbe rane so neprijeten vonj, rumena skorja okoli poškodbe, bolečine in večja količina izcedka. Obrnite se na zdravnika.
